

Математична сторінка коледжу
Кожен студент рано чи пізно відчуває тривожність перед екзаменом. Вона може проявлятись у панічному занепокоєнні, розгубленості, невпевненості у власних силах. Звісно, екзамен – це неабияке напруження, незалежно від рівня навчальних досягнень студента протягом семестру чи навчального року. Тому всім, хто тільки розпочинає підготовку до здачі екзамену з математики, необхідні психологічні поради. Скористайтесь ними – і тоді передекзаменаційний стрес не торкнеться вас.
Перш за все, проаналізуємо особливості запам'ятовування. Виявляється, пам'ять людини найбільш сприйнятлива до накопичення інформації у період з 8 до 12 години. Потім гострота пам'яті починає знижуватися, а з 17 годин знову зростає, і до 19 години досягає високого рівня (якщо ви до цього часу не дуже втомилися).
Найкраще запам'ятовується те, що цікаво, або ж викликає певні почуття. Нехай ці почуття будуть не дуже приємні, головне, щоб не було байдужості. Коли ви запам'ятовуєте навчальний матеріал, намагайтеся наповнити, забарвити його почуттями.
Погано запам’ятовується зовсім новий матеріал, а тому він повинен бути пов’язаний з уже відомим матеріалом або з практикою.
Добре запам'ятовується те, що зрозуміло. Зрозуміти інформацію – означає вже певною мірою запам’ятати її.


Готуючись до екзамену з математики
Всі терміни, у тому числі й математичні, спочатку треба зрозуміти. Викладачі математики надають перевагу строгим визначенням понять, і це зрозуміло, адже ми маємо справу з точною наукою. У той же час психологи радять будь-яку навчальну інформацію переформулювати своїми словами, це розвиває розум, і такі визначення надовго залишаться в пам’яті.
Гарно впливає на запам’ятовування складання схем прочитаного, а також обговорювання інформації про себе і вголос. Якщо ви хочете опанувати алгоритм розв’язування певного завдання, звертайте особливу увагу на середину навчального матеріалу, адже його початок і кінець запам'ятовуються краще.
Доцільно скористатись порадами щодо підготовки до екзамену:
-
підготуйте місце для занять: приберіть зі столу зайві речі, зручно розташуйте потрібні підручники, посібники, зошити, креслярські прилади;
-
складіть план занять, з огляду на особливості свого організму (наприклад, якщо ви "сова" або "жайворонок"), і залежно від цього максимально використовуйте ранкові або вечірні години;
-
складаючи план на кожен день підготовки до екзамену, необхідно чітко визначити, що саме сьогодні буде вивчатися, при цьому краще розпочати з найважчого розділу, або ж з того матеріалу, який знаєте найгірше;
-
чергуйте заняття і відпочинок: після кожних 40 хвилин занять бажано зробити 10-хвилинну перерву.
При підготовці до екзамену багато студентів допускають типову помилку: докладно повторюють перші теми курсу, в результаті чого не розраховують час – і останні теми переглядають наспіх, або й не повторюють взагалі. Відома думка про останню ніч перед екзаменом у більшості випадків є помилковою. Не потрібно себе перевтомлювати. Тому плануйте і розраховуйте свій час – це запорука якісної підготовки!
У день екзамену намагайтесь прокинутись раніше, щоб не спізнитись і почувати себе впевнено. Не забудьте необхідні речі: ручку, олівець, гумку, лінійку, циркуль. Намагайтеся не хвилюватися, це дасть вам можливість сконцентруватися на завданні. Перед екзаменом не потрібно занадто довго розмовляти з одногрупниками на теми, які вас хвилюють, бо хвилювання передається. Замість цього скажіть собі, що ви гарно підготувалися, і екзамен пройде вдало. Будьте спокійними і разом з цим зосередженими.
Якщо на екзамені ви матимете справу з бланком відповідей, приділіть увагу його правильному заповненню. Пам’ятайте, що від правильності запису відповідей у спеціально відведених місцях бланка залежить якість вашої роботи. Тому не поспішайте, уважно вислухайте пояснення викладача щодо роботи з бланком відповідей.
Під час екзамену перегляньте очима весь тест, щоб побачити, якого типу завдання в ньому містяться. Уважно прочитайте кожне питання до кінця, щоб правильно зрозуміти його зміст. Якщо не знаєте відповіді на питання або сумніваєтеся, пропустіть його, щоб потім до нього повернутися. Почніть відповідати на ті питання, в знанні яких Ви не сумніваєтеся, не зупиняючись на тих, які можуть викликати довгі роздуми. Навчіться пропускати важкі або незрозумілі завдання.
Пам'ятайте: серед екзаменаційних завдань завжди знайдуться питання, з якими ви обов'язково впораєтеся. Думайте тільки про поточне завдання, забуваючи про попереднє. Найчастіше тестові завдання не пов'язані одне з одним, тому знання, які ви застосували в одному завданні, як правило, не допомагають, а тільки заважають сконцентруватися і правильно розв’язати інше завдання.
Одновибіркові тестові завдання можна розв’язати швидше, якщо не шукати відразу правильний варіант відповіді, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє в підсумку сконцентрувати увагу всього на 1-2 варіантах відповідей.
Відведіть певну частину часу для перевірки екзаменаційної роботи (до 10% всього часу). Обов’язково прогляньте всі тестові завдання, не зупиняючись, доки не переглянете всі пункти. Будьте впевнені, що відповіли на всі запитання. В екзаменаційних роботах, що здаються без перевірки, є чимало помилок, які студент може виправити самостійно.
І найголовніше: успіх завжди з тими, хто прагне до нього і вірить в себе.
Успішної вам здачі сесії, шановні студенти коледжу!